logo MEiN                              logo poznaj polske

 

 

 

 

 Wycieczka do WarszawyGaleriaW dniach 9-11 grudnia 2021 uczniowie klas 7b i 7c uczestniczyli w wycieczce do stolicy Polski w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę". Wycieczka miała za zadanie przybliżyć naszym uczniom historię Warszawy i jej mieszkańców tą bliższą i tą odległą. Przez całą wycieczkę obecna była z nami pani przewodnik, która nieustannie przybliżała nam historię tego pięknego miasta.
Program wycieczki był bardzo bogaty. W ciągu niecałych trzech dni młodzież zwiedziła cztery muzea, Zamek Królewski oraz Centrum Nauki Kopernik.
Pierwszym punktem pobytu w Warszawie było zwiedzanie Muzeum Żydów Polskich POLIN. Tysiąc lat historii opowiedzianej w symbolicznym miejscu w centrum Warszawy – na terenie przedwojennej dzielnicy zamieszkałej głównie przez Żydów, a w czasie wojny przekształconej przez Niemców w getto. Muzeum przywraca pamięć o ich bogatej kulturze i dziedzictwie.W muzeum tym uczniowie zostali podzieleni na grupy i wzięli udział w trzech różnych lekcjach muzealnych. Jednym z tematów były “Dylematy moralne młodych żydów w okresie międzywojennym”.
Następny punkt programu to zwiedzanie Zamku Królewskiego. To dawna siedziba władców Polski. W czasie naszego pobytu mogliśmy nie tylko zobaczyć piękne wnętrza zamku, oraz posłuchać o ich historii, ale również podziwiać świąteczny wystrój dziedzińca zamkowego.

Drugi dzień pobytu rozpoczął się przepysznym śniadaniem w naszym hotelu. Kolejną atrakcja jaka na nas czekała było muzeum Powstania Warszawskiego. Ekspozycje w nim przedstawione opisują walkę i codzienność powstania na tle okupacji, ukazują złożoną sytuację międzynarodową, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL-u. W muzeum wykorzystane są nowoczesne techniki audiowizualne. Pomagają w dotarciu do do młodego odbiorcy, pozwalają także w sposób inspirujący opowiadać o historii i patriotyzmie.
Jednym z ciekawszych punktów była wizyta w Muzeum Narodowym. Podzieleni na dwie grupy uczestniczyliśmy w bardzo ciekawych lekcjach muzealnych, podczas których mogliśmy zobaczyć oryginalny obraz Jana Matejki “Bitwa pod Grunwaldem”, oraz prawdziwą mumię.
Najbardziej rozświetlony i kolorowy punktem programu tego dnia okazała się wizyta w Królewskich Ogrodach Światła przy Pałacu w Wilanowie. Pięknie oświetlone ogrody, iluminacje świetlne, połączone z muzyką, oraz projekcja filmu na fasadach budynku pozostawia niezapomniane wrażenie.


Trzeciego dnia wycieczki czekały na nas kolejne dwie atrakcję. Pierwsza z nich było Muzeum Sportu i Turystyki. To jedno z najstarszych tego typu muzeów w Europie, działa od 1952 roku. Mogliśmy podziwiać w nim stałą ekspozycję ukazującą dzieje sportu od antycznej Grecji do współczesności. Pośród tysięcy eksponatów zobaczyliśmy oryginalne medale olimpijskie, puchary, odznaki sportowe i turystyczne, stroje i sprzęt sportowy oraz prawdziwą gratkę: kajak, którym pływał po mazurskich jeziorach Karol Wojtyła – późniejszy papież Jan Paweł II.
Ostatnim Etapem zwiedzania było Centrum Nauki Kopernik, niewątpliwie jednego z najważniejszych punktów naszej wycieczki. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogli poznać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Uczniowie mieli okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata.

Opiekunowie:
Justyna Jaworska
Marzena Szymańska
Beata ZIębicka