Umiejętność ładnego wypowiadania się, jest przydatna w wielu sytuacjach, dlatego warto ją opanować. Jednak, nie zawsze przychodzi to łatwo. Są osoby, którym poprawne i płynne wypowiadanie myśli nie sprawia żadnych kłopotów, jednak większość ma z tym spory problem. Osoby te, często w niewłaściwy sposób układają zdania, usiłują zbyt dużo powiedzieć na raz, mają problemy z dobieraniem słów oraz gramatyką. Bez wątpienia, wypowiadanie się jest podstawą relacji międzyludzkich, więc warto opanować je do perfekcji.
Aby ładnie i płynnie mówić, należy przede wszystkim pokonać lęk przed wypowiadaniem się w większym gronie, który uważany jest za główną przyczynę problemów. Najczęściej jest to lek nieuświadomiony, z którego nie zdajemy sobie bezpośrednio sprawy. Sprawia on, że mówimy chaotycznie, gubimy sens wypowiedzi lub zacinamy się. Jak go pokonać? Trzeba przede wszystkim nauczyć się panować nad stresem, uświadomić sobie, że wcale nie musimy być w każdym calu perfekcyjni, a nasze zdanie nie musi zgadzać się ze zdaniem innych! Na pewno każdy z Was chciałby wzbudzać sympatię, być życzliwie traktowany przez otoczenie, koleżanki i kolegów? - to jednak nie przychodzi samo! Nie wystarczy być przystojnym chłopakiem czy ładną dziewczyną, aby miło nas traktowano. Na swój wizerunek trzeba zapracować, trzeba o niego dbać. Podobnie jest z mówieniem. W czym tkwi sekret, że jednych potrafimy z zainteresowaniem i przyjemnością słuchać godzinami, a od innych uciekamy, bo zawsze przynudzają? To proste! Podczas rozmowy najważniejsze jest to, aby zwracać uwagę na ton. Kiedy mówimy bez intonacji, nie modelujemy i nie zmieniamy tonu głosu, wówczas nawet najciekawsza historia i najgorętsze informacje nie zatrzymają przy nas słuchaczy. Zmienianie tonu głosu to podobno najlepszy sposób na to, aby ludzie byli zainteresowani historią, którą mamy do opowiedzenia. Zastanówmy się, co jeszcze możemy zrobić, żeby rozmówca odbierał naszą mowę i sposób jej przekazywania za atrakcyjny. Powinniśmy mówić z życiem! Wypowiadane słowa powinny być nacechowane emocjami. Każdy słuchacz wyłączy się, kiedy w twoich zdaniach ich nie będzie. Wplataj w swoje słowa emocji, przekazuj w nich swój nastrój a będziesz przekonującym mówcą. Należy starać się, mówić nie za wolno, ale i nie za szybko! Strzelanie słowami niczym z karabinu maszynowego staje się niezrozumiałe. Z kolei zbyt wolne mówienie irytuje i rozprasza słuchacza. W przerwach między słowami i zdaniami unikajmy wstawek typu: „yyyyy”. Jeśli na chwilę zatrzymamy się, lepiej milczeć niż wtrącać takie brzydkie dodatki. Oczywiście nie zapominajmy, że należy mówić głośno i wyraźnie, ponieważ cicha mowa powoduje wrażenie braku pewności siebie osoby wypowiadającej się, a co za tym idzie, braku wiadomości. Natężenie głosu powinno być odpowiednio dostosowane do sytuacji i przekazywanych informacji. Zasadniczą kwestią, jest również poprawność językowa i gramatyczna. Nieodłączną częścią ładnego mówienia jest przekazywanie myśli zgodnie z przyjętymi normami językowymi. Dokładniej mówiąc, konstruując wypowiedz należy stosować się do wszystkich zasad językowych. Należy również, prawidłowo wypowiadać poszczególne litery i ich połączenia.
Mimo, iż większość ludzi to wzrokowcy, umiejętność sprawnego operowania właściwym słowem bardzo liczy się w dzisiejszych czasach. Umiejętność ładnego, płynnego wypowiadania się można w dużym stopniu wyćwiczyć. Przede wszystkim dużo czytać, najlepiej na głos. Czytając książkę lub tekst z ulubionego czasopisma, wciel się w rolę wybitnego mówcy. Zwróć uwagę, czy mówisz wystarczająco donośnie i pewnie. Jeśli swoim głosem przekonasz siebie, wkrótce przekonasz też innych! Postarajmy się ładnie i ciekawie mówić, bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego!
Logopeda szkolny - Emilia Pokojska