Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Pasłęku

Facebook

LOGOWANIE

LICZNIK ODWIEDZIN

4962081
Dziś
Wczoraj
Tydzień
Miesiąc
Razem
4250
7805
4250
193590
4962081
Twój IP: 34.236.38.146
2019-08-25, 10:51:05

Brzechwa
Dnia 14 grudnia chętni uczniowie z klas II zgromadzili się w bibliotece szkolnej, by wziąć udział w konkursie pt. „Brzechwa – mój mistrz”. Z bogatej twórczości poety zostało wybranych około 20 wierszy, których treść uczestnicy przeanalizowali na kilka różnych sposobów. Między innymi był to test, wykreślanka, krzyżówka i chochlikowe psoty. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością wierszy, a najlepszymi okazali się:

I miejsce – Ala Olejnik kl. II b (81 pkt/82)
II miejsce – Nadia Waluszko kl. II b (80 pkt)
III miejsce – Oliwia Słowińska kl. II b (79 pkt)
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział w konkursie wszystkim uczniom.

Bibliotekarz

Konkurs czytelniczy
11 maja trzecioklasiści przybyli licznie (aż 41 uczniów) do biblioteki szkolnej, by wziąć udział w konkursie pt. „Karolcia – zwyczajna dziewczynka ?”. Pytania konkursowe wymagały od uczestników wszechstronnej znajomości nie tylko treści książki Marii Kruger „Karolcia, ale też znajomości ortografii czy logicznego myślenia. Rozwiązując sześć rodzajów zadań (np. krzyżówkę, test, opis postaci, dyktando) uczniowie mogli zdobyć 95 punktów. Jak poszło „trzeciakom”? Oto wyniki:

1 miejsce Tomek Słowiński kl. III d – 91 pkt.
2 miejsce Julia Sobolewska kl. III b – 86 pkt.
3 miejsce Kaja Bicka kl. III b – 83,5 pkt.
Wyróżnienia: Julia Ostrowska kl. III c – 80 pkt.
Tosia Piróg kl. III a – 80 pkt.
Gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy pozostałym uczestnikom za udział w konkursie.

Nauczyciel bibliotekarz E. Pieczulska

Pasowanie na czytelnika
2 marca uczniowie klas I zostali świadomymi swych praw i obowiązków czytelnikami biblioteki szkolnej. Dzieci udowodniły, że potrafią już czytać i dowiedziały się, jak piękne baśnie i opowieści skrywają książki. Jak dzięki wyobraźni można „tworzyć” własne historie. Starsze koleżanki z Koła przyjaciół biblioteki zaprosiły pierwszaków do wspólnej zabawy w wyrywanie wielkiej „rzepki”. Niestety, zabawa skończyła się katastrofą, ponieważ wszyscy „poupadali”, nawet kawka.

Następnie dzieci oglądały specjalne, zagadkowe ilustracje przedstawiające sceny z różnych baśni i błyskawicznie odgadły tytuły tych baśni.
Na zakończenie uczniowie, po zapoznaniu się z zasadami poszanowania książek, ich wypożyczania i zachowania się w bibliotece, złożyli przyrzeczenie dobrego czytelnika. Teraz dzieci mogły wyszukać i wypożyczyć swoje pierwsze książeczki, a na pamiątkę wizyty w bibliotece otrzymały zakładki do książek oraz mapę pamięci.

nauczyciel bibliotekarz E. Pieczulska

Pasowanie na czytelnika
    6 marca klasy I przybyły z oficjalną wizytą do biblioteki. Dzieci zastały tam piratów płynących do Książkolandii po skarb. Kapitan był bardzo dobrym piratem i zabrał wszystkie dzieci w rejs. Odnaleziony skarb okazał się cenniejszy niż złoto, a były to piękne księgi. Władca Książkolandii Neptun, Panna Wodna i piraci zapoznali dzieci z regulaminem biblioteki, prośbami książek, zasadami wypożyczania i korzystania z zakładek. Po rozwiązaniu zagadek i złożeniu przyrzeczenia pierwszaki zostały pasowane na czytelników srebrnym trójzębem przez Neptuna. Na zakończenie wypożyczyły swoje pierwsze książeczki. Z mapą pamięci, która będzie im przypominać o bibliotece uczniowie z wychowawczyniami wrócili do klas.

Nauczyciel bibliotekarz

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
     Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji zapraszamy wszystkich uczniów do częstych odwiedzin, przede wszystkim by wypożyczać i czytać książki, ale też by wziąć udział w różnych akcjach, konkursach, zabawach. Szczegółowy program znajduje się na tablicy przed biblioteką. Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji „Podaruj książkę bibliotece” – ciągle potrzebujemy pięknych lektur. Odbędzie się też Kiermasz taniej książki – okazja do zakupu niezłych, tanich pozycji. Zaprosimy do biblioteki klasy I – III, by wspólnie rozważyć, czy „Krasnoludki są na świecie” – pomogą w tym członkowie Kółka przyjaciół biblioteki.
W listopadzie zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w czytelniczych projektach. Klasy III już pracują nad Szkolną encyklopedią bohaterów książkowych.
W listopadzie na zmagania konkursowe z wierszami Jana Brzechwy zapraszamy klasy II.
Drodzy uczniowie - mówiąc w dużym skrócie - pamiętajcie, że czytanie jest najtańszą rozrywką, ale przynoszącą bardzo wiele ważnych korzyści dla Waszego rozwoju.

Poznaj zalety ksiązki :-)

Bibliotekarz E. Pieczulska

Wiersze Brzechwy
     23 listopada uczniowie klas drugich wzięli udział w konkursie czytelniczym pt. „Brzechwa – mój mistrz”. Treść popularnych wierszy należało opanować perfekcyjnie, by odpowiedzieć poprawnie m.in. na pytanie gdzie leżą wyspy Bergamuty. Poza tym dzieci rozwiązały test, krzyżówkę, zagadkę literową, odgadły tytuły zacytowanych fragmentów wierszy i uporządkowały tytuły pomieszane przez chochlika.

Spośród 33 uczestników zostało wyłonionych czterech zwycięzców:
I miejsce Tomasz Słowiński II d
II miejsce Julia Sobolewska II b
III miejsce Julia Ostrowska II c
IV miejsce Kaja Bicka II b
Dziękuję wszystkim uczestnikom za wysiłek włożony w przygotowanie do konkursu.
Nagrody i dyplomy wkrótce!

Bibliotekarz E. Pieczulska

Konkurs
     Mija już trzeci miesiąc pobytu w szkole i w … bibliotece. Uczniowie mogli wziąć udział w konkursach, słodkim dniu czytania, podarować książkę. Dzieci z klas I – III uczestniczyły w zajęciach pod tytułem „Sowa – mądra głowa” (rozmowa o sowach, puchaczach w środowisku przyrodniczym, zwyczajach i przesądach, o sowach w literaturze dziecięcej oraz rozwiązywanie łamigłówek, krzyżówek i rebusów, słuchanie wiersza i oglądanie filmu).
Został też rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Zostań projektantem graficznym”:
I m. Hanna Furtak
II m. Natalia Kamińska
III m. Wiktoria Boczko
Wyróżnienie: Ada Hołowata i Paulina Młynarczyk
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym konkursie!

Czytaj więcej...


Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek od 8.00 do 14.00

Czytelnia

- to miejsce indywidualnej pracy ucznia, można w ciszy odrabiać prace domowe, przygotowywać się do lekcji, szukać informacji w encyklopediach, słownikach, książkach popularnonaukowych oraz w czasopismach (Świerszczyk, Victor Junior). Uczniom służy też Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej (komputery z dostępem do Internetu).

Wypożyczalnia

- to przestronne pomieszczenie z wolnym dostępem do półek. W poszukiwaniu książek pomagają katalogi: alfabetyczny i rzeczowy. Księgozbiór jest rozmieszczony według następujących działów:

Literatura piękna

Bw  - bajeczki, wierszyki

B     - baśnie, legendy

Prz  - powieści przyrodnicze

L     - lektury

P     - powieści przygodowe

Ob.  - powieści obyczajowe

H     - powieści historyczne

Pd   - poezja, dramat

Literatura popularnonaukowa (schemat UKD)

        0     -    Dział ogólny

    004     -    Informatyka i technika komputerowa

        2     -    Religia. Teologia. Religioznawstwo

        3     -    Nauki społeczne

      37     -    Oświata. Pedagogika

      39     -    Zwyczaje i obyczaje. Folklor

        5     -    Matematyka. Nauki przyrodnicze

      50     -    Ochrona przyrody. Nauka o środowisku

      51     -    Matematyka

      52     -    Astronomia

      53     -    Fizyka

      54     -    Chemia

      55     -    Geologia

      58     -    Botanika

      59     -    Zoologia

        6     -    Nauki stosowane

      61     -    Medycyna

      62     -    Inżynieria. Technika

      63     -    Rolnictwo

      64     -    Gospodarstwo domowe

      68     -    Majsterkowanie

        7     -    Sztuka. Rozrywki. Sport

      72     -    Architektura

      75     -    Malarstwo

      77     -    Fotografia. Film

      78     -    Muzyka

796/799   -    Sport

        8     -    Językoznawstwo. Nauka o literaturze

        9     -    Archeologia. Prehistoria. Geografia. Biografie. Historia

      91     -    Geografia

    929     -    Biografie

 93/94     -    Historia

Biblioteka funkcjonuje i rozwija się razem ze szkołą, czyli już od 1963 r. Pierwszy wpis w księdze inwentarzowej to książka Romana Pisarskiego „Kolorowa gramatyka”. Obecnie biblioteka mieści się w głównym budynku, na II piętrze. Na użytek uczniów i nauczycieli gromadzi i udostępnia książki i czasopisma. Stale poszerza swoją ofertę drogą zakupów i darowizn. (stan księgozbioru to ok. 9500 voluminów) Od 2003 r. uczniowie mogą wzbogacać wiedzę w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej.Nauczyciel bibliotekarz dla wszystkich uczniów prowadzi zajęcia edukacji czytelniczo-medialnej, na których poznają m.in. zasady funkcjonowania biblioteki, katalogi, źródła informacji.>

W latach 2004 – 2008 nauczyciele nauczania zintegrowanego wraz z bibliotekarzem włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” i uczniowie mogli obejrzeć 9 tematycznych przedstawień teatralnych połączonych z czytaniem fragmentów książek przez zaproszonych gości.

Nauczyciel bibliotekarz z pomocą członków Koła Przyjaciół Biblioteki od lat organizuje cykliczne konkursy czytelnicze („Brzechwa – mój mistrz”, „Kubuś Puchatek i przyjaciele”, „Dzieci z Bullerbyn i ja”, „Jestem użytkownikiem biblioteki szkolnej”).W ramach „Międzynarodowego miesiąca bibliotek szkolnych” są proponowane uczniom liczne konkursy („wiersz o bibliotece”, „wiersze o Kubusiu Puchatku”, „list do przyjaciela – bohatera ulubionej książki”, recenzja wylosowanej książki”, konkursy plastyczne (zakładka, „Biblioteka to skarbnica wiedzy”, „ulubiona fantastyczna postać”, „mój krasnoludek”, „przyłapani na czytaniu”). Zapraszamy też klasy O – III na specjalne lekcje: o Muminkach, o krasnoludkach, o misiach, o J. Tuwimie.

Co roku, po pierwszym semestrze zapraszamy uczniów klas I na imprezę czytelniczą „Pasowanie na czytelnika”.

Popularnością cieszą się coroczne kiermasze „książka za złotówkę” oraz akcja „Podaruj książkę bibliotece”, dzięki którym wzbogacamy swój księgozbiór.

PRAWA I WARUNKI KORZYSTANIA Z KSIĘGOZBIORU

 1. Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i rodzice.
 2. Każdy czytelnik obowiązany jest zapoznać się z regulaminem biblioteki.
 3. W bibliotece obowiązuje cisza.
 4. Pod koniec roku szkolnego książki powinny być zwrócone w ogłoszonym terminie
 5. W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki należy ją odkupić lub zwrócić inną o wartości uzgodnionej z nauczycielem bibliotekarzem.
 6. Książki należy szanować. Zauważone uszkodzenia zgłaszać bibliotekarzowi.

                                                 

KORZYSTANIE ZE ZBIORÓW

Wypożyczalnia

 1. Czytelnik może wypożyczać książki wyłącznie na swoje nazwisko.
 2. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki (w tym tylko jedną lekturę obowiązkową) na okres jednego miesiąca.
 3. Książek nie należy przetrzymywać. W wyjątkowych sytuacjach można uzyskać przedłużenie terminu zwrotu.
 4. Uczeń przygotowujący się do konkursów ma prawo do wypożyczenia większej ilości książek.

Czytelnia

 1. Czytelnia jest czynna w godzinach pracy biblioteki szkolnej.
 2. W czytelni obowiązuje cisza, porządek i ład.
 3. Zabrania się wnoszenia jedzenia, picia oraz odzieży wierzchniej.
 4. Każdy czytelnik wpisuje się do zeszytu odwiedzin.
 5. W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów, czyli z księgozbioru podręcznego, czasopism i zbiorów wypożyczalni.
 6. Z księgozbioru podręcznego (m.in. encyklopedii, słowników, albumów) i czasopism można korzystać wyłącznie na miejscu.
 7. Kopiowanie map, rysunków itp. jest dozwolone po uprzednim uzgodnieniu z nauczycielem bibliotekarzem.
 8. Wykorzystane książki, czasopisma należy zwrócić nauczycielowi bibliotekarzowi.
 9. Czytelnik odpowiada osobiście za książki, czasopisma, z których korzysta.
 10. Dostrzeżone uszkodzenia należy natychmiast zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.

INTERNETOWE CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ

 1. Komputer w centrum służy do wyszukiwania informacji w sieci Internet oraz przeglądania programów edukacyjnych.
 2. Centrum jest czynne w godzinach otwarcia biblioteki.
 3. Z centrum mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Pasłęku.
 4. Z centrum można korzystać za zgodą nauczyciela bibliotekarza.
 5. Przed korzystaniem z komputera należy wpisać się do zeszytu odwiedzin.
 6. Bez zgody nauczyciela bibliotekarza nie można zmieniać stanowiska komputerowego.
 7. Korzystający odpowiada materialnie za stanowisko i za wyrządzone szkody (niszczenie sprzętu, zawirusowanie). Jeżeli jest niepełnoletni, wówczas odpowiedzialność ponoszą rodzice lub opiekunowie.
 8. Wprowadza się bezwzględny zakaz dokonywania instalacji własnych gier komputerowych ( z dyskietek, CD-ROM lub innych nośników jak np. Internet) oraz wgrywania własnych plików i programów.
 9. Drukowanie materiałów odbywa się za opłatą:0,20zł. za stronę.
 10. Fakt wystąpienia zakłóceń w działaniu komputera należy niezwłocznie zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.
 11. Przy jednym stanowisku mogą pracować maksymalnie dwie osoby.
 12. W wyjątkowych przypadkach jedno stanowisko może być zarezerwowane na potrzeby szkoły (np. Samorząd Uczniowski, redakcja gazetki szkolnej).
 13. W przypadku dużej liczby chętnych do korzystania z centrum czas pracy przy komputerze będzie ograniczony.
 14. Istnieje możliwość rezerwacji komputera we wcześniejszych godzinach tego samego dnia.
 15. Korzystający z centrum zobowiązani są do pozostawienia okryć wierzchnich oraz dużych toreb i plecaków w szatni.
 16. Zabrania się wnoszenia włączonych telefonów komórkowych.
 17. Zabrania się wnoszenia i spożywania jakichkolwiek produktów żywnościowych (w tym napojów).
 18. Wszystkich korzystających z centrum obowiązuje bezwzględna cisza.
 19. Po zakończeniu pracy należy wylogować się i pozostawić stanowisko komputerowe w należytym porządku.
 20. Za ewidentne łamanie regulaminu uczeń może zostać pozbawiony prawa korzystania z centrum na określony czas.

  Każdy z nas pragnie dla swojego dziecka dobrego dzieciństwa i szczęśliwej przyszłości. (…)Potrzebna jest im nasza ciepła, cierpliwa obecność i przewodnictwo – rozmowy, kształtowanie dobrych nawyków, ostrzeżenia, ćwiczenia w mówieniu i myśleniu.(…) Starajmy się spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu. Będzie mu łatwiej odnaleźć się i mądrze poruszać we współczesnym świecie pełnym hałaśliwych atrakcji i zagrożeń.(…)

  Można wiele zrobić, codziennie czytając dziecku. Już od urodzenia powinno się dobrze osłuchać z językiem i zbudować jak największy zasób słów, które rozumie. Czytanie rozbudza jego wyobraźnię, dostarcza mu emocji i radości, poszerza wiedzę o świecie, przynosi dobre wzorce zachowań. Dzięki głośnemu czytaniu nauka w szkole będzie dla niego łatwiejsza i przyjemniejsza.

  Nie porzucajmy czytania, gdy dziecko potrafi już czytać samo. Rytuał głośnego czytania może trwać nawet do czasów gimnazjalnych. Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stałe umacnianie więzi i wzajemnego zaufania, a także doskonalenie najważniejszej społecznej kompetencji – sprawnego posługiwania się językiem. (…)

  Czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy są mądrzejsze, bardziej uodpornione na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.

  Ciekawe strony poświęcone czytaniu i książkom:

  Cała Polska czyta dzieciom – WWW.cpcd.pl

  WWW.bromba.pl

  WWW.rodzinneczytanie.pl

  WWW.przecinekikropka.pl

  WWW.kidsculture.pl

  WWW.qlturka.pl

  Kanon książek dla dzieci: książki z gwiazdką są w bibliotece.

  *1. Antologia -"Lubię wiersze": t. I - wybór dla dzieci; t. II - wybór dla nastolatków

  *2. Antologia baśni: t. I - "Polskie baśnie i legendy"; t. II - "Baśnie z całego świata"

  *3. Hans Christian Andersen "Baśnie"

  *4. Jan Brzechwa Pan Kleks

  *5. Frances Eliza Burnett Tajemniczy ogród
  6. Alina i Czesław Centkiewiczowie Tumbo z Przylądka Dobrej Nadziei

  *7. Carlo Collodi Pinokio
  8. Roald Dahl Wielkomilud
  *9. Antoine de Saint-Exupéry Mały Książę

  10. Michel Déon Thomas et l'infini / Tomek i nieskończoność (Francja, I wydanie)

  11. Michael Ende Momo

  12. Jostein Gaarder Przepowiednia Dżokera

  13. Ofra Gelbart-Avni Kirot szelo roim / Niewidzialne ściany (Izrael, I wydanie)

  *14. Rene Goscinny, J. J. Sempé Rekreacje Mikołajka

  *15. Jakob i Wilhelm Grimm "Baśnie"

  16. Virginia Hamilton The Girl who Spun Gold / Baśń o dziewczynce, która przędła złoto (USA, I wydanie)

  17. Janosch Ach, jak cudowna jest Panama

  *18. Tove Jansson W Dolinie Muminków (tom I "Muminków")

  *19. Irena Jurgielewiczowa Ten obcy

  20. Anna Kamieńska Książka nad książkami

  *21. Ludwik Jerzy Kern Ferdynand Wspaniały

  22. Rukhsana Khan The Roses in my Carpets / Róże na moich dywanach (Kanada, I wydanie)

  23. Viliam Klimáeek, Dezider Tóth Noha k nohe / Noga w nogę (Słowacja, I wydanie)

  24. Katarzyna Kotowska Jeż

  25. Joanna Kulmowa Wio, Leokadio

  *26. Clive Staples Lewis Lew, czarownica i stara szafa

  *27. Astrid Lindgren Dzieci z Bullerbyn

  *28. Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz Przygody Koziołka Matołka

  *29. Alan Alexander Milne Kubuś Puchatek, Chatka Puchatka

  *30. Ferenc Molnár Chłopcy z Placu Broni

  *31. Lucy Maud Montgomery Ania z Zielonego Wzgórza

  *32. Małgorzata Musierowicz Szósta klepka (tom I "Jeżycjady")

  *33. Zbigniew Nienacki Wyspa złoczyńców (tom I "Pana Samochodzika")

  *34. Edmund Niziurski Sposób na Alcybiadesa

  *35. Ewa Nowacka Małgosia kontra Małgosia

  36. Anna Onichimowska Dobry potwór nie jest zły

  *37. Joanna Papuzińska Wędrowcy

  *38. Otfried Preussler Malutka czarownica

  *39. Joanne Kathleen Rowling Harry Potter i Kamień Filozoficzny

  *40. Henryk Sienkiewicz W pustyni i w puszczy

  41. Krystyna Siesicka Chwileczkę, Walerio

  *42. Alfred Szklarski Tomek w krainie kangurów

  43. Dorota Terakowska Córka czarownic

  *44. J. R. R. Tolkien Władca Pierścieni; Hobbit

  *45. Julian Tuwim "Lokomotywa i inne wiersze"

  *46. Mark Twain Przygody Tomka Sawyera

  *47. Ian Whybrow Księga straszliwej niegrzeczności

  48. Piotr Wojciechowski Poniedziałek, którego nie było

  *49. Maciej Wojtyszko Bromba i inni

  *50. Wiktor Woroszylski Cyryl, gdzie jesteś

  Nowości w bibliotece dla młodszych dzieci:

  Tuwim J.: Wiersze

  Perrault C.: Bajki

  Disney W.: Aladyn, Tarzan, Pinokio

  Bourgeois P.: Franklin i skaczące buty

  Krella – Moch A.: Królewna Lenka ma zmartwienie

  Makuszyński K.: Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki

  Halling T.: Co za szczęście ! Co za pech!

  Delahaye G.: Martynka i Gwiazdka

  Jędrzejewska-Wróbel R.: Florka. Listy do Józefiny

  Lifting H.: Doktor Dolittle i jego zwierzęta

  Hagmar P.: Detektywi z Dalslandu: straszny plan

  Widmark M.: Tajemnica szpitala

  Zarawska P.: Asy z naszej klasy

  Coolbak P.: 300 krówek na gigancie

  Fuss m.: Cheeky Elf i tajemnicze zniknięcie świąt

  Bardos M.:Liczę do 100
  Bergstrom G.: Albert i Mika
  Chotomska W.: Tere-fere
  Disney W.: Kraina Lodu, Kubuś i przyjaciele, W głowie się nie mieści, Bambi, Zaplątani, Piękna i Bestia
  Dmitroca Z.: Parasol pana Pantalona
  Delahaye G.: Martynka
  Gawryluk B.: Dżok, legenda o psiej wierności
  Jędrzejewska-Wróbel R.: O słodkiej królewnie i pięknym księciu, Bzyk Brzęk
  Kasdepke G.: A ja nie chcę być księżniczką, Pokój niegościnny, Z piaskownicy w świat
  Lindgren A.: Lotta z ulicy Awanturników, Nowe psoty Emila ze Smalandii, Pippi się wprowadza
  Nolan T.: Na pomoc zwierzakom
  Olech J.: Tytus w cyrku
  Ostrowicka B.: Lalusie
  Rey H.A.: Ciekawski George dostaje medal
  Steffemsmeier A.: Krowa Matylda na wakacjach
  Strękowska-Zaremba M.: Kłopoty z alfabetem
  Strzałkowska M.: Rady nie od parady, Skarb Arubaby, Wyliczanki z pustej szklanki
  Stanecka Z.: Droga mocy
  Usenko N.: Idealny dzień, Wyliczanki
  Voors B.: Mama, która zagderała się na śmierć
  Webb H.: Zaopiekuj się mną
  Widmark M.: Biuro detektywistyczne Lassego i Mai
  Wieslander J.: Kajtek i Miś

  Dla starszych:

  Broad M.: Moja nauczycielka jest wilkołakiem

  Landau I.: Inny Piotrek i bandyci

  Landau I.: Akcja „tato”

  Molenda A.: Co się dzieje w tym mieście ?!

  Hanak S.: Dziewczyny i chłopaki

  Pyron B.: Droga do domu

  Maleszka A.: Magiczne drzewo. Pojedynek

  Uschmann O.: Finn nieokiełznany

  Witcher M.: Dziewczynka z Szóstego Księżyca

  Musierowicz M.: Brulion Bebe B.

  Sport. Obrazkowa encyklopedia dla dzieci

  Czy wiesz dlaczego ? Ważne pytania

  Rondina C.: Czy dorośli zawsze mają rację ?
  Adler I.: Sherlock, Lupin i ja
  Drzewiecka K.: Piątka z Zakątka
  Gortat G.: Muszkatowie, czyli jeden za wszystkich…, Piętnaście kroków
  Gościnny R.: Asteriks i Obeliks, Lucky Luke, Nowe przygody Mikołajka
  Kinney J.: Dziennik cwaniaczka
  Majgier K.: Tajemnice starego pałacu, Gdybym była czekoladą
  McDonald M.: Hania Humorek
  Nesbo Jo: Doktor Proktor
  Opowieści biblijne
  Peirce L.: Zapiski Luzaka
  Pichon L.: Tomek Łebski
  Riordan R.: Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy
  Ruiz Zafon C.: Pałac Północy
  Russell R.: Dzienniki Nikki
  Stelmaszyk A.: Klub Poszukiwaczy Przygód
  Terakowska D.: Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie
  Tolkien J.R.R.: Władca pierścieni
  Walliams D.: Chłopak w sukience
  Wawiłow D.: Wierzbowa 13
  Witek R.: Plaża tajemnic

  Jeśli chcesz polecić ciekawą książkę, przyjdź do biblioteki ! Twoje rekomendacje chętnie uwzględnimy w planie zakupów. 

  Inne:
  Brykczyński M.: Jak się nie bać ortografii ?
  Krzyżanek J.: Cecylia Knedelek czyli książka kucharska dla dzieci
  Lewandowski R.: Pogromca Realu moja prawdziwa historia
  Markowski A.: Na tabliczkę sposób nowy. Łatwa nauka tabliczki mnożenia
  Ptaki Polski, Zwierzęta Polski, Przyroda Polski
  Rożek T. Kosmos
  Strzałkowska M.: Części mowy czyli wierszowany samouczek, Części zdania czyli wierszowany samouczek do wkuwania
  Żółtowska-Darska Y.: Leo Messi, Ronaldo chłopiec, który wiedział czego chce.

  Szukamy informacji:

  w encyklopediach:

              Wikipedia

              Encyklopedia powszechna PWN

              Encyklopedia Onetu

  w słownikach:

              Słownik informatyczny

              Słownik języka polskiego PWN

              Słownik ortograficzny i inne

              Atlas świata PWN

  na portalach edukacyjnych:

              WWW. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. (polski portal edukacyjny dla uczniów, rodziców, nauczycieli)

              WWW.uniwersytetdzieci.pl (portal edukacyjno-społecznościowy)

              WWW.kopernik.org.pl (Centrum Nauki Kopernik)

              WWW.experyment.gdynia.pl (centrum nauki w Gdyni)

              WWW.dolinka.szkola.net

              WWW.mojapolska.az.pl

              WWW.ziemianarozdrozu.pl

              WWW.planetaenergii.pl

              WWW.dyktanda.net

              WWW.ortograffiti.pl

              WWW.math.edu.pl

  Zwiedzamy:

              WWW.muzeum.elblag.pl

              WWW.zamek.malbork.pl

              WWW.fombork.art.pl

              WWW.skanseny.net

              WWW.wirtualnykraj.pl

  Bawimy się i uczymy:

  WWW.zyraffa.pl

  WWW.junior.reporter.pl

  WWW.juniorek.info

  WWW.dzieci.best.pl

  WWW.ksgry.komputerswiat.pl

  WWW.dzieci.mos.gov.pl

  WWW.kula.gov.pl

  WWW.krakow.pl

  WWW.wedrowkizlotowki.pl

  WWW.sieciaki.pl

  WWW.buliba.pl

  WWW.misie.pl

  WWW.pankuleczka.pl

  WWW.krasnoludki.pl

  WWW.puchatek.pl

  WWW.misuszatek.pl

  WWW.malyprzewodnik.pl

  WWW.origami.art.pl

  I całe mnóstwo innych stron. Korzystajcie z nich mądrze !

  Siedemnaście zalet książki dla dzieci opracowała Szwedzka Akademia Literatury Dziecięcej. Nie ma w nich nic specjalnie odkrywczego, ale jak zauważył J. Wasilewski (red. nacz. „Biblioteki w Szkole”) „przypominają o pewnych elementarnych sprawach, podstawowych prawdach związanych z funkcjami książki, literatury, czytelnictwa”. Warto je przeczytać:

  http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/88/index.php

dzieci z bullerbyn
     19 lutego szesnastu uczniów klas trzecich wzięło udział w konkursie czytelniczym pt. „Dzieci z Bullerbyn i ja". Jak się okazało, pytania testowe, otwarte i krzyżówka wymagały bardzo dobrego opanowania treści książki – tylko jednej, ale pokaźnej!
Bardzo dobrze poradziły sobie dzieci:
I miejsce Aleksandra Olejnik III b
II miejsce Karina Filip III d
III miejsce Weronika Brzozowska III c
III miejsce Bartosz Bieńkiewicz III c
wyróżnienie Katarzyna Kubaszek III a i Hanna Furtak III c.
Dziękuję uczestnikom za wysiłek włożony w przygotowanie do konkursu. Nagrody i dyplomy wkrótce!
Bibliotekarz E. Pieczulska