Wycieczka do Torunia

19 maja uczniowie klas 5a i 5b odwiedzili rodzinne miasto Mikołaja Kopernika. Zwiedzanie Torunia rozpoczęliśmy od Krzywej Wieży. Tutaj mogliśmy sprawdzić naszą prawość i uczciwość, gdyż według legendy tylko człowiek bez grzechu może utrzymać równowagę opierając się o jej ścianę. Następnie pan przewodnik oprowadził nas po Starym Mieście. Zobaczyliśmy dom i pomnik Mikołaja Kopernika, podziwialiśmy gotyckie kamienice, Bramę Klasztorną, Ratusz Staromiejski, Katedrę św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Poznaliśmy historię miasta i losy Mikołaja Kopernika. 
Kolejnym punktem programu było Żywe Muzeum Piernika. Pod okiem mistrza Dawida poznaliśmy rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto i przy użyciu drewnianych form upiekliśmy pierniczki. Po warsztatach mieliśmy okazję zobaczyć manufakturę z początku XX wieku, maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec oraz kolekcję form woskowych.
Ostatnią atrakcją był Dom Legend Toruńskich. Tutaj nie tylko wysłuchaliśmy legend związanych z miastem, ale również sami mogliśmy wcielić się w ich bohaterów.
W drodze powrotnej zajechaliśmy do Grudziądza. Przeszliśmy Bramą Wodną na Stare Miasto i zrobiliśmy pamiątkową fotografię pod pomnikiem ułana i dziewczyny. 
To był udany dzień, pełen wrażeń.
19 maja uczniowie klas 5a i 5b odwiedzili rodzinne miasto Mikołaja Kopernika. Zwiedzanie Torunia rozpoczęliśmy od Krzywej Wieży. Tutaj mogliśmy sprawdzić naszą prawość i uczciwość, gdyż według legendy tylko człowiek bez grzechu może utrzymać równowagę opierając się o jej ścianę. Następnie pan przewodnik oprowadził nas po Starym Mieście. Zobaczyliśmy dom i pomnik Mikołaja Kopernika, podziwialiśmy gotyckie kamienice, Bramę Klasztorną, Ratusz Staromiejski, Katedrę św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Poznaliśmy historię miasta i losy Mikołaja Kopernika. Kolejnym punktem programu było Żywe Muzeum Piernika. Pod okiem mistrza Dawida poznaliśmy rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto i przy użyciu drewnianych form upiekliśmy pierniczki. Po warsztatach mieliśmy okazję zobaczyć manufakturę z początku XX wieku, maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec oraz kolekcję form woskowych. Ostatnią atrakcją był Dom Legend Toruńskich. Tutaj nie tylko wysłuchaliśmy legend związanych z miastem, ale również sami mogliśmy wcielić się w ich bohaterów. W drodze powrotnej zajechaliśmy do Grudziądza. Przeszliśmy Bramą Wodną na Stare Miasto i zrobiliśmy pamiątkową fotografię pod pomnikiem ułana i dziewczyny. To był udany dzień, pełen wrażeń.