Projekt Erasmus + "Discovering careers in Europe" realizowany jest od stycznia 2024 do grudnia 2024.
Partnerami projektu są: Centre Jean 23 ( wnioskowadawca projektu), Szkoła Podstawowa nr 2 w Pasłęku oraz stowarzyszenie francusko -polskie Côtes d'Armor Warmie et Mazurie.
Projekt realizowany jest że środków unijnych Erasmus +. Głównym priorytetem projektu jest różnorodność w edukacji. Ideą projektu jest poznawanie zawodów w Polsce i we Francji.

Cel projektu to zrozumienie swoje miejsca jako obywatela europejskiego, poznanie instytucji europejskich, spotkanie z decydentami politycznymi, a w tym z decydentami europejskimi, zaangażowanie się w działania promujące Europę. Ostatecznym celem jest zbudowanie planu kariery uczniów uwzględniającego realia regionów z których pochodzą partnerzy oraz realia europejskie.

Uczniowie polscy i francuscy spotykają się z przedstawicielami wybranych profesji, przeprowadzają z nimi wywiady, odwiedzają w miejscu pracy Tworzą swoistą bazę danych o zawodach w swoich krajach oraz sposobach przygotowania do ich realizacji.

Ze względu na specyfikę projektu poza spotkaniami online uczniowie spotkali się w sercu zjednoczonej Europy, Brukseli. Podczas pobytu poznawali jakie struktury ma i jak funkcjonuje Unia Europejska, wymieniali się doświadczeniami doświadczeniami dotyczącymi poszczególnych zawodów, poznawali możliwość edukacji i pracy w krajach swoich projektowych partnerów. Jednym z ważnych punktów programu i założeń projektu było poznanie funkcjonowania Europarlamentu. Grupa uczniów wraz z opiekunami spotkała się z polskim Europosłem panem Tobiaszem Bocheńskim. Była to piękna lekcja historii i WOSu. Grupa francuska, podczas pobytu w Brukseli, zaprezentowała swoje doświadczenia przedstawicielom swojego regionu czyli Bretanii. Wcześniej uczniowie z Francji spotkali się z francuską eurodeputowaną, Marie-Pierre Védrenne. W projekcie bierze udział 38 uczniów z Polski i Francji. Podczas realizacji działań projektowych pracują w grupach międzynarodowych. Projekt zakłada też rozwijanie umiejętności językowych, ponieważ językiem projektu jest angielski.
Wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie mają szansę do poprawienia swoich umiejętności społecznych i cyfrowych, przeprowadzając sfilmowane wywiady z przedstawicielami wybranych zawodów..
Rezultatem projektu jest cyfrowa broszura karier w formie papierowej w trzech językach: francuskim, polskim i angielskim oraz strona internetowa projektu (https://careersineu.com/project-objectives/)

 Więcej informacji znajduje się w filmiku prezentującym działania w ramach projektu. Zapraszamy do obejrzenia.