Wycieczka do BudapesztuGaleriaW dniach 7 maja – 11 maja 2023 r. klasa 7a razem z rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Pasłęku oraz ich opiekunami udała się na wycieczkę autokarową do Budapesztu.

Po nocnej podróży przez Czechy i Słowację uczestnicy wycieczki dotarli nad ranem na Plac Bohaterów, który należy do najważniejszych miejsc w stolicy Węgier. Tam spotkali się z przewodnikiem p. Ferencem Urbanem, który w interesujący sposób przedstawiał historię państwa węgierskiego i odkrywał tajemnice zabytków architektonicznych miasta. Zasłuchani w ciekawe opowieści o historycznych postaciach Budapesztu uczniowie wraz z opiekunami udali się do Parku Vorosiget, w którym podziwiali nowoczesną budowlę Domu Muzyki z dachem w kształcie palety do farb. Następnie, skacząc po płytach wydających dźwięki, tanecznym krokiem ruszyli w stronę Muzeum Etnograficznego. Budynek przypomina rampę do jazdy na deskorolce i ma ogromny zielony dach, na którym mogą wypoczywać zmęczeni podróżujący. Dodatkowo z jego szczytu można podziwiać przepiękną panoramę miasta. Podczas krótkiej przerwy od zwiedzania uczniowie udali się do atrakcyjnego miejskiego bazaru zwanego Wielką Halą Targową. Stamtąd wszyscy ruszyli w stronę strzelistej budowli zadziwiającej tysiącem wież i wieżyczek, którą okazał się węgierski Parlament. Kolejnym przystankiem dla zwiedzających była Bazylika św. Stefana, a następnie najstarsza w Europie klimatyczna linia metra M1 powstała w XIX w. Po dniu pełnym wrażeń dzieci pod opieką dorosłych ruszyły na odpoczynek do Hotelu Bara.


Następnego dnia w towarzystwie niezwykłego przewodnika, który urozmaicał zwiedzanie miasta ciekawymi legendami i anegdotami wszyscy wyruszyli na Wzgórze Zamkowe, aby podziwiać zamek królewski górujący majestatycznie nad prawym brzegiem Dunaju. Na chwilę zatrzymali się przed pałacem Sandora siedziby prezydent Węgier – p. Katarzyny Nowak, aby obserwować zmianę warty. Kolejno przeszli pod kościół Macieja z XVIII w. będącego świadkiem królewskich koronacji. W ramach przerwy dzieci pojechały na Wyspę Małgorzaty. Tam w otoczeniu zieleni i zwierząt nabierały sił, by móc korzystać z następnej przyjemności, jaką była wyprawa na Górę Gellerta – wzgórze o wysokości 235 m. Jednak największą atrakcją dnia był wieczorny rejs statkiem po Dunaju. Przy dźwiękach Straussa i opowieściach przewodnika uczestnicy wycieczki podziwiali rozświetlony tysiącem świateł Budapeszt nocną.

Ostatni dzień upłynął uczniom na zwiedzaniu miast: Szentedere, w którym zakupiły przepyszne marcepanowe czekoladki, Wyszehradu oraz Eszttetergomu. To ostatnie miasto jest dla Węgrów niezwykle ważne, ponieważ było pierwszą stolicą kraju, kolebką jego państwowości i religii. Uczniowie zatrzymali się na chwilę przed największą i najważniejszą dla Węgrów Bazyliką z XIX w., a następnie ruszyli na taras widokowy, by zachwycać się pięknym widokiem na słowacki brzeg oraz malownicze zakole Dunaju.
Wycieczka dostarczyła uczniom nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń, ponieważ Budapeszt to miejsce niezwykłe. Z pewnością na długo zostanie w pamięci uczestników wycieczki. Być może wrócą kiedyś do tego urokliwego miejsca, zwanego Paryżem Wschodu, aby na nowo odkrywać jego niezgłębione tajemnice.

wych. Danuta Szczesna